Антоніна Колодій. “Демократичний націоналізм i лiбералiзм про права нації і права особи” // Українські варіанти. – 1997. – № 2. – С. 46-61.
1. Політико-ідеологічні течії Галичини та України
Партійна статистика і соціологічні обстеження свідчать, що найпопулярнішими на Західній Україні є політичні рухи і партії, що сповідують національно-демократичні цінності. Певного (наразі не дуже значного) впливу домагаються і націонал-радикальні організації. Однак їх вплив не може зрівнятися з впливом національної демократії. Що ж стосується соціалістів-комуністів (теоретично – “інтернаціоналістів”) та лібералів космополітичної орієнтації, то їх вплив на Львівщині є дуже незначний.
Ми не говоримо тут про чисельність регіональних партійних організацій. При великому бажанні і бодай середніх адміністративних здібностях назбирати 500 чи навіть 1000 підписів не є аж такою проблемою, тим паче, якщо не ставити особливих вимог до “підписантів”. Окрім того, члени партії (реальні чи “паперові”), складаючи дуже невеликий відсоток населення, можуть репрезентувати тільки самих себе. Тому більш промовистим показником популярності будь-якої партії та ідей, які вона пропагує, є її реальний вплив на населення, зафіксований у результатах голосувань під час виборчих кампаній та опитувань громадської думки. Порівняймо такі цифри: за даними газети “Зеркало недели”, отриманими від керівництва партій, на Львівщині діє друга за величиною (після Донецької) обласна парторганізація Соцпартії, що нараховує 1 200 членів [1]. Однак, коли в 1995 ця партія разом з комуністами закликала населення прийняти участь у виборах депутатів районного рівня та проголосувати за висунених нею кандидатів (інші партії ці вибори бойкотували, вважаючи районні ради у містах зайвою ланкою в системі місцевого самоврядування), соціалістам вдалося зібрати біля урн не більше 6 % виборців. [2]

Отже, національно-державницька, чи то націоналістична (в широкому значенні) орієнтація більшості населення Львівщини не підлягає сумніву, і Галичину все ще маємо підстави вважати “бастіоном” націоналізму. Проте виникає потреба в уточненні: про який націоналізм іде мова і якими можуть бути його наслідки для політичного життя України?
Протягом 70-ти років комуністичного панування націоналізм трактувався як ідеологія національної виключності, що сіє ворожнечу між народами. Цей стереотип ще й досі тяжіє над свідомістю населення незахідної частини України, чим користаються як “ліві” псевдо-інтернаціоналісти, так і ліберали так званої загальнодемократичної орієнтації. Надії на те, що зміст цього поняття проясниться під впливом поширення політичних ідей Заходу, не справдились, бо і в засобах масової інформації, і серед політологів та соціологів західних держав немає згоди ні щодо змісту поняття “націоналізм”, ні щодо класифікації його різновидів, ні щодо співвідношення певних його форм з пануючими на Заході демократичними ідеологіями лібералізму та консерватизму. Коли ж мова заходить про країни колишнього СРСР, то тут можемо зустрітись із справжньою плутаниною понять та відсутністю критеріїв, що дозволяли б відрізнити ксенофобний право-радикальний націоналізм від демократичного; націоналізм шовіністичний, що прагне зберегти чи встановити панування над іншими народами, від націоналізму визвольного.
Один із найвідоміших у пост-комуністичних країнах західних дослідників націоналізму Ернест Геллнер вважає, що для розгортання національних рухів на теренах Південно-Східної Європи і колишнього СРСР в цілому характерне домінування антидемократичних, ірраціональних форм націоналізму, а відмінності націоналізмів так званих історичних і неісторичних, панівних та підлеглих у минулому націй тут нібито взагалі є несуттєвими [3]. Дослідник регіональних відмінностей у політичному житті України Домінік Арель (США) просто йде за “радянськими” (чи то вже “пострадянськими”) стереотипами і пише, що оскільки в Україні тих людей, котрі виступають за впровадження української мови в усіх офіційних установах та дотримуються гасла “Геть від Москви”, “зазвичай називають націоналістами – принаймні так кажуть на них опоненти, отож і ми вживатимемо тут цього слова” [4]. Очима цих опонентів дивиться Д. Арель на етнонаціональну політику української держави, вживаючи (без достатнього, на мій погляд, обґрунтування) інший спірний термін: “націоналізація” Української держави.
В самій Україні, якщо говорити про демократичну частину її політичного спектра, на першому місці серед опонентів націоналізму стоять, звичайно, ліберали, котрі претендують на універсалізм, вселюдськість своєї індивідуалістичної ідеології та заявляють про опозиційність до “партикулярної” і “колективістської” (або, точніше, “комунітарної”) ідеології будь-якого націоналізму, причому не тільки в Україні. Їх підтримує значна частина науковців і політиків у пост-комуністичних країнах, які вважають, що справжнім захисником прав особи є індиферентний до національного питання лібералізм, бо він утверджує так звані загальнодемократичні цінності і є ідеологією “просто демократів” на відміну від демократів національних. До “загальних (просто) демократів” себе зараховують такі різні люди як професор філософії Мирослав Попович; радник Президента Кучми, лідер партії МБР Володимир Гриньов, польський суспільно-політичний діяч і політолог Адам Міхнік. Усі вони переконані, що їхня позиція є найбільш демократичною, бо вони турбуються про права і свободи усіх людей, у той час як націонал-демократи стурбовані становищем спільнот, до яких належать, і начебто намагаються підпорядкувати особисті права та свободи людей колективним інтересам цих спільнот. “Для мене самостійна держава – не мета, а засіб досягнення прав особистості”, – неодноразово стверджував В. Гриньов під час минулої виборчої кампанії. “Право особистості вище права на самовизначення націй, права на самостійність держави”.
Але чи є підстави для такого ранжування? Чи співмірні ці поняття? В яких площинах і за яких умов вони перетинаються? Як ставиться демократичний націоналізм до ліберальних цінностей та чи такий вже безнаціональний лібералізм? Як співвідносяться ці дві ідеології, що лежать в основі програм двох центристських, але конкуруючих політичних течій України, котрі до того ж переважно представляють два політично найактивніші і також конкуруючі регіони держави – Західний і Південно-Східний? Таке коло питань буде порушено у цій статті в теоретичному плані. Не претендуючи на остаточні відповіді по кожному з них, автор хотіла б зняти табу з деяких замовчуваних до сих пір аспектів проблеми і запрошує незгодних до подальшої дискусії.
2. Чи актуальний націоналізм сьогодні в Україні?
Перше питання, що постає в зв’язку з порушеною темою: а чи доречно говорити про український націоналізм, у тому числі й демократичний, зараз, коли його “перша заповідь” – утворення національної держави – вже виконана; національна держава є. Дехто дотримується думки, що підстави для національних рухів і націоналістичних партій з утворенням незалежних держав зникають, а ці течії неминуче перетворюються або в шовіністичні, якщо вони, гіпертрофуючи роль національного чинника, продовжують підкреслювати пріоритетність інтересів заголовної (титульної) етнонації [5], або в ліберальні, консервативні чи соціал-демократичні, якщо вони розуміють, що пріоритетними тепер стають загальносуспільні, загальнолюдські, а не національні проблеми. Наголос на питаннях мови та культури, підкреслює проф. політології Георгій Почепцов, може тільки зашкодити іміджу лідера Народного Руху України В. Чорновола, бо ці питання вже перестали бути пріоритетними в Україні. [6] Група інших поважних аналітиків прогнозує успіх на наступних виборах політичним силам ліберального спрямування, а позицію націонал-демократів, котрі вважають, що “Україна має бути не лише незалежною і демократичною, а й “українською”, називають “головним чинником регіонального протистояння українського суспільства”. [7]
З таким підходом можна було б погодитись, якби проголошення незалежності та прийняття Конституції завершували, а не розпочинали процес державотворення і якби прагнення до вільного і необмеженого розвитку культури не було одним з найголовніших збудників усіх національних рухів, що лежать в основі національного самовизначення не тільки в Україні. Нація – це політизована етнокультурна спільнота. Інтересами, що перетворюють її на колективного суб’єкта політики, є, передусім, збереження національної ідентичності і культурно-мовної самобутності; свобода самовираження і наявність простору для цього – окремої розвиненої публічної сфери, в межах якої могла б вільно розвиватись дана культура; подальша консолідація спільноти і, заради всього цього, – створення або збереження власної державності та налагодження стосунків з іншими націями і державами.
Автор концепції ліберального націоналізму, дослідниця з Ізраїлю Яель Тамір взагалі виводить право націй на самовизначення з права на культуру – індивіда (на вибір близького і рідного культурного середовища, можливість його розвивати і самоздійснюватись в ньому) та спільноти (на створення суспільного середовища, окремої публічної сфери, в якій індивіди, що належать до даної культури, могли б успішно і повно самореалізуватись). “Право на культуру включає, таким чином, право на публічну сферу, в якій індивіди могли б спілкуватися своєю мовою, згадувати своє минуле, шанувати своїх героїв, жити повноцінним національним життям”. [8]
Сучасні позиції та вплив націонал-демократії в Україні об’єктивно визначаються, проте, не лише необхідністю розвитку української культури та збереження ідентичності. Найголовніше, що робить цю течію невід’ємною частиною українського політикуму – це незавершеність процесів національно-державного будівництва і нестійкість демократії в ній. Як писав С. Грабовський, “допоки в основоположних моментах ще не стверджена і на міжнародній арені, і в соціяльних настроях усіх співгромадян незалежність Української держави, допоки не розв’язані завдання того пакету, який називається “Розбудова держави”, допоки у Києві відкривають парасольку, коли у Москві іде дощ, – доти для націонал-демократії є місце під сонцем, і говорити про її “розпад” надзвичайно передчасно”. [9]
Клубок проблем перехідного суспільства: економічних, політичних, соціальних, культурних, військових, демографічних, екологічних в Україні є значно заплутанішим, ніж у “старих”, тобто не новоутворених державах. А помилки, прорахунки, зловживання, або просто невчасне вирішення будь-якої з цих проблем все ще можуть поставити під питання її державну незалежність. Саме тому в інтересах усіх громадян держави, щоб за розв’язання цих проблем взялась політична сила, яка є достатньо відданою ідеї незалежності, щоб відчувати усі небезпеки, і достатньо гнучкою, щоб уміти їх відвертати цивілізованими методами або, ще краще, нейтралізувати успіхами у розв’язанні внутрішніх і зовнішніх проблем.
Яка політична сила може розв’язувати ці проблеми в комплексі, не ставлячи під загрозу ні державну безпеку, ні націленість суспільства на трансформацію політичного і економічного ладу? Найбільш підходящою для виконання таких завдань є саме українська націонал-демократія, котра, звичайно, не є ідеальною політичною силою (як не є такою жоден інший рух чи політична партія), але об’єктивно стоїть усе ж таки найближче до того, щоб узяти на свої плечі тягар самостійності і тягар трансформації суспільно-політичного ладу, бо й те, і інше завжди було цінністю для неї. Саме націонал-демократи найбільше надаються до того, щоб синхронно вирішувати усі проблеми, що постали перед суспільством, а не якусь одну із них (скажімо, економічну, на якій наголошують ліберали, чи військово-патріотичну, як уважають праві радикали). Близькими до національної демократії силами, які однаково добре могли б грати роль і союзників, і опонентів (в рамках функціонування лояльної опозиції), могли б бути ліберально-державницька НДП (якщо її курс не зміниться під впливом якихось нових обставин) [10] та, за певних умов, – ліберали.
Мова йде саме про націонал-демократію, а не про націонал-патріотів інших, недемократичних орієнтацій, бо другою, співмірною із збереженням незалежності політичною проблемою, є збереження і зміцнення (консолідація) демократичного ладу, перехід від стадії прийняття політичних рішень, що визначають політичний режим у державі, до стадії “звикання” до нього, інституціалізації стосунків, властивих саме цьому режимові. Звичайно, національна демократія не є абсолютно однорідною і різні напрямки в ній не однаково розуміють і цінують демократію. Спільним знаменником для усіх партій, об’єднань чи окремих політиків, що називають себе національними демократами, є визнання національної державності та демократії як своїх пріоритетних цінностей. Проте, консервативне крило націонал-демократичного руху (УРП в 1992-1994 рр.), ВНРУ та деякі окремі представники Руху роблять наголос передусім на проблемах зміцнення національної державності, менше турбуючись проблемами реформування суспільних відносин. Це є націонал-демократи – державники. Ліберальне крило національної демократії більшою мірою акцентує значення успішних реформ для зміцнення державності і пропонує альтернативні проекти їх здійснення. Це є націонал-демократи – реформатори. Саме вони найближче стоять до прагматично налаштованих центристських сил (НДП), а також до лібералів.
3. Друзі чи вороги? В чому суть суперечки між лібералами і націонал-демократами?
Спорідненість демократичного націоналізму з лібералізмом настільки очевидна, що навіть шкільні підручники США трактують перший як логічне продовження другого. “Якщо ліберальні ідеї особистих прав, – говориться в одному з них, – застосувати до етнічних або расових груп, то тоді люди, що належать до цих груп матимуть право вирішувати, якими мають бути їх кордони та хто повинен ними правити”. [11] Люди, що належать до однієї нації, пояснює далі автор, “мають спільну мову, спільні звичаї, подібні інтереси і мають бажання бути незалежними та вести свої справи як окрема нація. Ці прикмети складають те, що називається націоналізмом…” (виділено мною – А. К.). [12]
Сказано ясно і дохідливо. Націоналізм – це прагнення людей, що належать до однієї нації, захистити свої інтереси та “досягти умов, що дозволяли б їм прожити своє життя у згоді з власними бажаннями” [13]. Хіба можна заперечити подібні прагнення, посилаючись на ліберальні принципи пріоритетності прав і свобод людини? Адже права націй – це права людей, які їх складають, включно з правом визначатися в етнокультурному відношенні, захищати свої інтереси та домагатися рівноправності своєї етнокультурної спільноти, або, коли мова йде про великі сформовані нації, прагнути до політичного самовизначення і утворення власної держави. Національні та народні демократи розуміють демократію в межах західного соціального лібералізму і консерватизму і об’єктивно мали б стати природними союзниками лібералів, які, проте відкидають національну ідею, виступаючи під гаслами пріоритетності прав людини над правами нації. Чи завжди так було і чи дійсно лібералізм за означенням має бути ворогом націоналізму і vica versa? Звідки взялося це протиставлення прав особи і прав нації? Про права якої особи, власне, йдеться? Безнаціональної? Чи тієї, що належить до нацменшин? Чи й тієї також, що належить до заголовної національної спільноти?
1. Позиція лібералів. Засуджуючи з ліберальних позицій націоналізм як такий, Адам Міхнік стверджує: “Націоналізм суть не ідея свободи людини, а ідея національної держави: Росія – росіянам, Литва – литовцям, Польща – полякам”. [14] Підкреслюючи, що кожен народ повинен мати “свою домівку”, ми ніби протиставляємо людей різної етнічної приналежності, ризикуючи тим, що завжди можуть знайтися бажаючі розпалити ворожнечу між ними і довести її до “етнічних чисток” в ім’я культурно однорідної національної держави, на чому наголошує у своїх працях Е. Геллнер. Здається, отже, ніби критика справедлива. Однак, глобальний процес творення національних держав, що, розпочавшись у ХVІІІ ст., триває й донині, глухий до неї. Досягнувши певного рівня політичного самоусвідомлення, кожен народ прагне створити власну державу, і ця держава зовсім не обов’язково є недемократичною, так само як націоналізм, що супроводжує її утворення, не завжди веде до міжнаціональних конфліктів, а інколи є навіть засобом їх гасіння. Хоч це й заперечують більшість лібералів.
2. Позиція націонал-демократів. Переставивши слова у процитованому вище висловлюванні А. Міхніка, одержимо достатньо помірковану позицію націонал-демократії, яка звучатиме вже без виклику: росіянам – Росія, литовцям – Литва, полякам – Польща, кожному народові – своя держава, свій “дах”, своє політичне “укриття”, яке одне тільки й може створити умови, необхідні для збереження і розвитку його національної ідентичності і культурно-мовної самобутності. Держава давно перестала бути тільки “нічним сторожем”, навіть у найліберальніших країнах. Через низку причин вона мусить сьогодні, за влучним виразом Е. Геллнера, виконувати функції “створювача погоди” для економіки. Перефразувавши цей вислів, можемо сказати, що національна держава мусить бути “створювачем погоди” і для національної культури, бути її політичним покровителем, без підтримки якого культура приречена на поступову загибель. М. Гончаренко справедливо зазначає, що національна держава є гарантом розвитку навіть такої культури як швейцарська, котра “лише з поверхового погляду туриста являє органічну цілісніть. Насправді ж – це згладжене і згармонізоване часом співіснування трьох культур: італійської, французької і німецької. Що стосується мов, то кожна з них має могутнє джерело підживлення з боку держав, що межують із Швейцарією, – Італії, Франції і Німеччини. Таку прерогативу [підживлюватись із зовнішнього джерела – А. К.] в Україні має російська мова і культура. Сама ж українська мова такого зовнішнього джерела підтримки не має, бо немає поруч іншої України. Про це, до речі, слід пам’ятати борцям за “рівні” умови”. [15]
4. Ернест Геллнер про неузгодженість “етнічного” націоналізму з лібералізмом
Істинність цього твердження стосовно старих державних націй визнає більшість західних дослідників. Як вважає Е. Геллнер, в нові часи виникає об’єктивна необхідність у тому, щоб кордони суспільства визначались у відповідності з межами поширення певної культури, “бо для величезної і дорогої освітньої машин, яка робить усе це можливим [маються на увазі процеси модернізації – А. К.], потрібен політичний протектор, господар, що платить і контролює якість”. [16] Характеризуючи паралельні процеси формування громадянського суспільства та національних держав на Заході, Е. Геллнер зазначає, що вони були б неможливі без виникнення під впливом різних чинників модульної (стандартизовано-поміркованої, з секуляризованою свідомістю) людини, котра була носієм ідеалів суверенітету, рівності та індивідуалізму, і переносила ці ідеали на ті спільноти, до яких належала. Модульна людина була націоналістом за означенням, бо в ту епоху і в тих країнах, де сформувався цей тип особистості, лібералізм і націоналізм не суперечили один одному, а були взаємно доповнюваними доктринами. Хоч у принципі, на думку Геллнера, лібералізм індивідуалістичний, і ньому закладено неприйняття будь-якого комунітарного (колективістського) підходу, що й проявилося на пізніших етапах історії.
Пояснення розбіжностей двох доктрин подається на основі сформульованого в працях Ганса Кона протиставлення етнічного східноєвропейського націоналізму громадянському західно-європейському. Ще наприкінці 60-тих років Кон характеризував етнічний націоналізм як найбільш консервативну і анти-ліберальну політичну течію на тій підставі, що в центр національної ідентифікації він ставить відданість певній культурі; прагне будувати націю навкруг ірраціональної, до-цивілізованої концепції народу, і через це, мовляв, легко піддається впливу перебільшеної уяви і збуджених емоцій. Врешті-решт, це призводить до створення закритих суспільств і ксенофобії та несе в собі загрозу катастрофи, стверджував Кон. [17] Його підхід поділяють А.Вінклер, Дж.Пламенац та інші західні дослідники. У цілому з ним погоджується і Е.Геллнер, але доповнює його власним поясненням походження вад етнічного націоналізму, використовуючи для цього інтерпретовану на свій лад концепцію “уявних [уявлених] спільнот” Б.Андерсона. [18] Етнічні нації Геллнер розглядає як штучно створені уявні спільноти, що з’явилися на світ внаслідок міфотворчої і пропагандистської (за М. Грохом – будительської) діяльності еліт.
У. Геллнер пропонує класифікацію національних рухів у Європі за чотирма “часовими поясами”. До першого належать Франція, Британія, Іспанія, Португалія; до другого – Німеччина, Італія; до третього – країни Центральної і Південно-Східної Європи; до четвертого – країни колишнього СРСР. У першому поясі націоналізм виник природнім шляхом, як відгук на потребу модернізації. Нації тут формувались в централізованих державах, які поширювали існуючу “високу” культуру на певний етно-географічний ареал. У другому поясі, централізованих держав не було, але була сформована висока культура, яка прагнула здобути собі державний простір. Це й було тут основним змістом націоналізму. В країнах ІІІ і ІУ часових поясів не було ні держави, ні високої культури. І те, й інше прагнули створити еліти, начебто – заради своїх вузьких групових інтересів (не зовсім, правда, зрозуміло, яких саме, якщо не брати до уваги марксистську тезу про прагнення національної буржуазії самій експлуатувати свій народ). Еліти використали „низьку селянську культуру”, яка, в кінцевому підсумку, і є причиною реакційності даного виду націоналізму та притаманної йому тендеції до перетворення в екстремістські форми на зразок фашизму. [19]
Отже, корені ірраціональності етнічного націоналізму, за Геллнером, – у намаганні будувати націю на міфах про спільне походження та в “низькій”, “вегетуючій” селянській культурі, що використовується для цього будівництва. Конструкція, без сумніву, спрощена і трохи нагадує марксистську концепцію реакційності селянства. Схема часових поясів, що в цілому допомагає глибше зрозуміти специфіку умов виникнення та завдань різних історичних форм націоналізму, також не позбавлена деяких слабких місць. Помітною, зокрема, є упередженість автора щодо країн так званого четвертого пояса та властивого їм етнічного націоналізму. Частково її можна пояснити фактами жорстоких наслідків крайніх форм націоналізму для етнічних меншин, щодо яких, як зазначає Е. Геллнер, етнічні націоналісти готові застосувати будь-які заходи: асиміляцію, виселення, і навіть фізичне знищення. Але не зрозуміло, чому саме цей регіон видається за найбільш небезпечний з точки зору поширення крайньо-радикальних, ксенофобних форм націоналізму, коли жодна з колишніх цитаделей фашизму – Німеччина, Італія, Японія – не належали до “четвертого пояса”, а національні конфлікти в Ольстері нічим не кращі за сутички в Таджикистані чи на Балканах. З іншого боку, залишилось непоміченим, що право мати свого політичного покровителя “високої” культури – національну державу не є виключною власністю народів Західної Європи. Пізніше, але з тими ж підставами, це право стає надбанням усього світу, включно з народами Східноєвропейського та Євразійського регіонів. [20]
З методологічного боку зрозуміло, що упередженість, яка завадила Геллнерові підійти до аналізу етнічного націоналізму з тією ж ґрунтовністю, як це він зробив у випадку з націоналізмом громадянським, значною мірою була зумовлена пануючою в західній літературі, але, в цілому, незадовільною типологією націоналізмів. Саме до неї ми зараз і звернемося.
5. Проблема єдності і багатоманітності націоналізму
Класифікація націоналізмів за історичними епохами (варіант – часовими поясами) або, ще гірше, за країнами сама по собі є націоналістичною, або, щонайменше, – патерналістською. Адже вона стверджує, що є “хороші” народи з “хорошим” націоналізмом і є “погані” – з “поганим”. Перші мають право на утворення національних держав, а другі – повинні задовольнитись уже існуючими політичними утвореннями і не розпалювати ворожнечу. Бо все одно, як пише Е. Геллнер, у світі не може виникнути стільки держав, скільки є культур, а прагнення утворювати все нові держави набуває характеру безглуздої нескінченності. Одним словом, як говориться у тому жарті: “хто не встиг, той запізнився”. . .
Теза про безперспективність тенденції до утворення все нових держав є дуже популярною в сучасній літературі з національних проблем і трактується дуже розмаїто. Але ми не будемо вступати в дискусію з цього приводу. Зазначимо лише, що хоч вона має право на існування, у цілому питання про те, кому утворювати національні держави, а кому самовизначатись іншим способом, вирішать мабуть не теоретики, а сама історія – так, як вона вже вирішила питання про місце національних держав в організації людського співжиття. Скільки б не говорили ліберальні теоретики про переваги інтеграції, але вона успішно відбувається тільки на добровільній основі, тільки при умові (підкреслено!) великої взаємної поваги і тільки поміж націями, впевненими у тому, що їхньому існуванню як культурно-політичних індивідуальностей ніщо не загрожує. Тому завдання для політології, яка аналізує ці процеси, полягає головним чином у тому, щоб підказати, як зробити національні держави демократичними, толерантними, як блокувати можливі вибухи ірраціональної енергії, що міститься в колективній національній підсвідомості не тільки в якомусь одному регіоні.
З наукової точки зору сама постановка питання про те, добрий націоналізм чи поганий, сумісний з демократичними цінностями, чи ні, стосовно цілого регіону, так само як і цілої епохи – некоректні. “Коректними, натомість, є питання про його глобальний суспільний і інституційний контекст, про програми груп, які в цьому контексті борються за використання символу нації і надання йому певних значень”. [21] А. І. Міллер застерігає проти ототожнення окремих тенденцій в націоналізмі з його географічно-державними формами, проти його поділу на “громадянський”, інкорпоруючий, з одного боку, та “етнічний”, ексклюзивний з іншого. “Насправді, всі тенденції присутні в кожному націоналістичному дискурсі. Питання полягає в тому, які обставини роблять ту або іншу тенденцію домінуючою” [22].
Говорячи про контекст, зазначимо, що нації в країнах “третього і четвертого часових посів”, в яких за Геллнером модернізація запізнилася, мали низку причин для того, щоб розвиватися повільніше. Не останнє місце серед них займає чужоземний гніт, що зовсім не є міфом, вигаданим задля того, щоб трактувати власну історію як “стражденну”. Декотрі з народів цього регіону навіть на високому ступені своєї консолідації зустрічали сильну протидію зовнішніх сил щодо їх політичного самоствердження. Тому різницю націоналізмів, яка полягає в більшій частці лібералізму і поміркованості в “громадянському” його варіанті та радикального екстремізму – в етнічному, слід було б у першу чергу пояснювати цією протидією, опором середовища спробам етнокультурної самореалізації народу за допомогою власної держави. Будь-який екстремізм, хоч він і притаманний одним психологічним типам більше ніж другим, отримує достатній соціальний ґрунт для свого поширення саме тоді, коли опір завеликий, коли націоналісти “розчаровуються” в можливостях здобути і зберегти свободу демократичними методами. Заради того, щоб зламати цей опір та захистити своє право на збереження і розвиток власної ідентичності, заради виживання індивіди об’єднуються і визнають пріоритет інтересів колективності над інтересами (а можливо й правами) особи і стають здатними на жертовність. До якої міри? На це питання можна відповісти тільки врахувавши різновиди етнічного націоналізму. Вони ж бо, як буде показано нижче, є і різновидами націоналізму взагалі.
Цілком погоджуючись з Міллером, що дослідники націоналізму стоять сьогодні на порозі сприйняття нової дослідницької парадигми і що переступити цей поріг найбільше, очевидно, допоможе вивчення масових джерел [23] та побудова моделей окремих націоналістичних дискурсів на історичному матеріалі [24], все ж таки завдамося питаннями: Що ж є суттю націоналізму як явища згідно теперішніх наших уявлень та які є його різновиди в теоретичному, а не історико-географічному плані? А також: що є найбільш важливим у суспільно-історичному контексті з точки зору набуття націоналізмом певного, якщо не єдиного, то переважаючого забарвлення?
Націоналізм у найширшому значенні – це процес політичного самоствердження націй, утворення ними власних, національних держав. Це – природній рух людей, що ідентифікують себе з певною культурою, за збереження своєї ідентичності та культурно-мовної самобутності; за право самим влаштовувати свою долю, визначати суспільно-політичний устрій, вибирати правителів, встановлювати кордони і т. інше Цей процес і цей рух породжують політизований тип етнонаціональної самосвідомості, теоретична, узагальнена форма якої є ідеологією націоналізму. Е. Сміт акцентує увагу на трьох складових змісту цього поняття:
– по-перше, “націоналізм” – це суспільний процес формування націй і національних держав (спочатку в Європі, потім у всьому світі); в цьому значенні термін “націоналізм” тотожний поняттю “національне відродження”;
– по-друге, “націоналізм” – це формування національних почуттів, національної свідомості, національної солідарності; значення „націоналізму” тут близьке до поняття патріотизму;
– по-третє, “націоналізм” – це розгортання і вплив ідеологізованих рухів, що консолідують певні групи людей зі спільними ознаками, котрі прагнуть (хоча б у своїй меншості) до статусу нації. [25]
Отже, в цілому, націоналізм трактується як суспільний процес пов’язаний із становленням нації, в який органічно вплетена національна свідомість і її складова частина – ідеологія націоналізму, а також як діяльність політичних сил, що керуються цією ідеологією.
Рух і ідеологія – це ті два аспекти і два значення націоналізму, з якими нам постійно доводиться мати справу, аналізуючи політичну ситуацію в посткомуністичних державах. Причому для одних це явище абсолютно позитивне, бо його ототожнюють з патріотизмом, для інших воно абсолютно негативне, бо йому, відповідно до “марксистсько-ленінської” традиції надають змісту, що характерний лише для крайніх форм цієї течії: національного екстремізму або шовінізму. Насправді, в узагальненому вигляді поняття націоналізму нейтральне; воно лиш констатує, що певна етнонаціональна спільнота, усвідомивши свої особливі інтереси, вийшла на арену політичних змагань і теоретично обґрунтувала (або прагне обґрунтувати) свої прагнення. Ідеологія націоналізму обґрунтовує цілі і цінності конкретної нації, коли та виходить на шлях державотворення, наголошує на пріоритетності та специфіці її політичних завдань. Звідси партикуляризм націоналізму, який не подобається лібералам. Однак ідеологія включає і певні загальнотеоретичні постулати. В цьому аспекті вона є універсальною і може бути ліберальною та демократичною. Теорію націоналізму Я. Тамір вважає засадничо поліцентричною та універсальною, бо: “Національні права можна послідовно обґрунтувати тільки на універсальних підставах, посилаючись на те, якою цінністю для індивідів є існування націй, і враховуючи, що людські істоти так само турбуються про національне оточення, в якому вони реалізують свої життєві плани, як і про зміст цих планів. Поняття контекстуальної людини в усіх його аспектах, що базується на праві індивідів на самовизначення, на визнанні важливості культурної приналежності, а також на утвердженні загального права на культуру і на національне самовизначення, повинні тому перебувати в центрі будь-якої теорії націоналізму”. [26]
Тому було б неправильно класифікувати націоналізм тільки за специфікою завдань, поділяючи його на український, польський, єврейський, американський. Географічна класифікація дає нам зручності конкретного вивчення і фактологічного описання різних історичних форм націоналізму, але має сумнівну цінність з точки аналітичних можливостей виявлення його джерел, природи, причин появи чи переважання в ньому тих чи інших тенденцій.
Оскільки теорія націоналізму обґрунтовує пріоритетність національних інтересів, формулює цілі і цінності нації як суб’єкта політичного (чи історичного взагалі) процесу, спільною рисою усіх течій націоналізму є акцентування національної ідеї. А розмежування націоналізмів на три найбільш виразних типи – демократичний націоналізм, національний екстремізм та шовінізм – пов’язане саме з відмінностями у трактуванні змісту цієї їдеї та її співвідношення з іншими ідеями і іншими завданнями. Ексклюзивний підхід до розуміння національної ідеї, гіперболізація національних завдань, схильність до насильницьких методів боротьби, пошуки ворогів, непримиренність – ось що є найголовнішими прикметами національного екстремізму та шовінізму як двох різновидів право-радикального націоналізму. Перший із цих різновидів притаманний націям, що самоутверджуються, другий – панівним націям або таким, що прагнуть домогтися панування над іншими народами. Обидва є різновидом політичного екстремізму, що використовує національні, імперські (або расові) гасла для досягнення своїх політичних цілей. Часто їх корені – загальносоціальні або загальнополітичні. Тому й пояснення для їх поширення треба шукати не в природі націоналізму як такого, а у тих суспільних умовах, за яких розгортаються націоналістичні рухи. Чим складнішими є ці умови, тим більшими будуть можливості для поширення крайніх форм націоналізму. І, навпаки, за сприятливих умов розвитку нації її націоналізм майже непомітний, він набуває форми поміркованого, державницько-реформаторського націоналізму, що наголошує на необхідності поєднання національної ідеї і загально-цивілізаційних надбань людства.
Отже, існує націоналізм як прагнення нації до збереження своєї ідентичності, створення умов для розвитку своєї самобутності, як пошуки шляхів політичного самоствердження, передусім через утворення власної держави. А є націоналізм як гіпертрофія цих прагнень, як ексклюзивна ідея нації, якій підпорядковуються усі інші ідеї і прагнення. Ексклюзивний націоналізм, при всій його над-патріотичній риториці, є сьогодні анахронізмом в Україні, (відголоском інтегрального націоналізму), і може призвести тільки до деструктивних наслідків. Він не здатний наповнити національну ідею сучасним змістом і не дуже до цього прагне. [27] Натомість, демократичний націоналізм – це конструктивна течія, що закладена в фундамент більшості сучасних демократичних держав. В умовах консолідації уже (нарешті!) державної нації демократичний націоналізм в Україні прагне до наповнення національної ідеї соціальним змістом. А тому й мусить певним чином корелювати з лібералізмом, консерватизмом чи соціал-демократизмом – ідеологіями, що дають уявлення про те, яким буде соціально-політичне обличчя української держави. У розумінні економічних завдань держави і в ставленні до особи демократичний націоналізм в Україні близький до лібералізму, в трактуванні проблем культури – до консерватизму, а у вирішенні соціальних проблем він неминуче прямуватиме в бік таких течій як соціал-демократизм, християнський демократизм або соціальний лібералізм, що є провідною течією сучасного лібералізму.
6. Проблема універсальності і різновидів лібералізму
З політологічної точки зору, будь-яка ідеологія – це не що інше, як систематизоване обґрунтування цілей і цінностей колективних суб’єктів політичного процесу. Специфіка становища і інтересів цих суб’єктів вимагає орієнтації на якусь основну, центральну ідею, що відіграє в даній ідеології системотвірну роль. Для лібералізму такою є ідея непорушності прав і свобод особи, для націоналізму – національна ідея (ідея політичного та духовного самоствердження народу та його самоздійснення у тій специфічній формі, яка є органічною для нього), для соціалізму – соціальна ідея (захисту матеріальних інтересів трудових класів та розширення їх життєвих можливостей), для фемінізму – це рівноправність, забезпечення рівних можливостей жінок з чоловіками і т.д.
На перший погляд може здатися, що ідеологія лібералізму, яка обґрунтовує пріоритетність індивідуальних прав та свобод особи, є ідеологією окремих індивідів, а не суспільних груп. При історичному підході, однак, виявляється, що, як і будь-яка інша ідеологія, лібералізм з’являється на світ лише тоді, коли складається достатньо чисельна група людей (клас, верства), спільним інтересом якої якраз і є особиста свобода (включно з свободою володіння і примноження приватної власності), правова рівність та захищеність індивіда від втручання з боку держави. Все інше – матеріальну захищеність, культурну ідентичність ці люди мають, або мають шанс здобути, або вона відступає на деякий час у їхній свідомості перед економічними пріоритетами. Не випадково, ліберал у розумінні багатьох авторів – це передусім економічна людина.
Сказане можна проілюструвати не лише на історичних прикладах, пов’язаних із становленням капіталізму в Європі, але й на прикладі формування ліберальних рухів і партій у посткомуністичних країнах. Їх утворюють і до них входять передусім власники значних капіталів, що зуміли тим чи іншим способом їх створити в хаосі перехідних відносин і тепер мають на меті їх захист та примноження. Напевне, можна стверджувати, що лібералізм – це ідеологія сильних (забезпечених, захищених). Саме цим можна пояснити постійну схильність лібералів до підкреслення формальних принципів рівності та свободи на шкоду реальній оцінці становища тієї чи іншої групи, а значить – і індивідів, які її складають, в умовах конкретного суспільства. (Я зовсім не хочу сказати, що ті принципи не варті уваги).
Слід, разом з тим, зауважити, що лібералізм також має свої різновиди. Найпопулярніший у нас класичний лібералізм з його принципом laissez faire, laissez passer має чималі заслуги в утвердженні в Західних країнах ринкової економіки, ліберальних і ліберально-демократичних режимів та правової держави. Однак на його рахунку не лише здобутки, але і втрати. Зокрема, притаманний йому формальний підхід до прав і свобод людини, пов’язаний з абстрагуванням від її соціальних можливостей і потреб, призвів до народження великої кількості розмаїтих течій соціалізму і комунізму у ХІХ ст., частина з яких так дорого коштували людству, особливо на Східноєвропейських та Азійських теренах. Тому не дивно, що як гнучка політична доктрина, що включає в себе не лише ідеологічні принципи, а й передбачає певний спосіб політичної поведінки (в цьому аспекті він характеризується толерантністю, поміркованістю, прагматизмом і, як наслідок, визнанням неминучості поступових змін суспільної системи, її трансформації у відповідності до вимог часу) лібералізм давно “соціалізувався”, набув рис соціального лібералізму і служить, поряд з соціал-демократизмом, ідеологічним обґрунтуванням держави загального добробуту (welfare state). Тому для розвинених демократій Заходу класичний лібералізм у цілому є ідеологією навіть не вчорашнього, а позавчорашнього дня.
Сучасна його версія – лібертаризм (з його монетаристською складовою стосовно економіки) справедливіше буде кваліфікувати як різновид консерватизму, що стоїть значно правіше від неоконсерватизму і є приблизно настільки ж право-консервативною течією, як і традиціоналізм. В останні десятиліття лібертаризм набув деякого поширення завдяки запропонованої ним “протиотрути” стосовно перегинів кейнсіанського регулювання економіки, надмірної бюрократизації та необґрунтованого (з точки зору економічного зростання) захоплення перерозподілом національного доходу в державах загального добробуту. Ці перегини та перспектива настання нової пост-кейнсіанської ери в західних країнах добре описані Р. Дарендорфом, який зазначає: “Ціна століттю справедливості [таким він називає ХХ ст. – А. К.] була великою. Люди були бідні і боролися за цивілізований стандарт життя та соціальну безпеку. Величезні бюрократичні системи, що є могутніми організаціями, були створені для здійснення саме цих завдань. Тепер же, коли бідність подолана, люди раптом почали відчувати себе рабами інструментів, які колись були створені якраз для покращення умов їхнього життя”. Після столітньої боротьби за справедливість, громадяни західних країн хочуть розпрощатися з минулим і прискорити настання ери “нової свободи”. [28]
Для перехідних суспільств, які не мають у запасі 100 чи 200 років, щоб перейти через усі перипетії класової боротьби, революцій і війн, через які пройшли такі привабливі сьогодні ліберальні демократії, вибір між лібертаризмом і соціальним лібералізмом взагалі не повинен стояти (окрім випадків вимушеного слідування приписам монетаристів у деяких аспектах реформ). Якщо ми хочемо брати за взірець форми сучасного капіталізму, то ми повинні усвідомлювати, що формою лібералізму, яка відповідає сучасним уявленням про демократію, є соціальний лібералізм, що дуже близько стоїть до соціал-демократизму. [29]
Тому на питання, в бік якого ж лібералізму можуть рухатися українські націонал-демократи, відповідь може бути одна: звичайно, соціального, і тільки соціального. Пояснення просте: їм болить (повинна боліти! – інакше вони не національні демократи) доля народу, а не лише “грошових мішків”, хоч вони й не заперечують проти формування українського приватного капіталу на законних підставах, визнаючи, що шлях до добробуту лежить тільки через прискорення економічних ринкових реформ. Програма боротьби з бідністю, прийнята Першою Всеукраїнською конференцією Руху, засвідчує, що ця партія правильно усвідомлює логіку свого становища в політичному спектрі України і здатна відгукуватись на справжні загрози українській державі і демократії, що мають сьогодні, передусім, внутрішній економічний зміст. Їх орієнтація на приватну власність і перехід до ринку дорівнює ліберальній позиції. В цих питаннях націонал-демократизм і лібералізм союзники на практиці. Навряд чи можна знайти суттєві відмінності у соціально-економічних заявах, голосуваннях з тих чи інших питань представників цих політичних партій. Залишається узгодити позиції щодо змісту і форм захисту прав українського громадянства взагалі, а також тих його частин, які належать до заголовної, української нації, і тих, що представляють собою національні меншини.
7. Про співвідношення колективних та індивідуальних прав, прав нації і прав особи
Лібералізм справді виходить з того, що найвищою суспільністю цінністю є свобода особи. Проте, це лише ідеал. Реалістичний погляд на суспільство вимагає визнання, що свобода завжди обмежена (передусім, законами, але не тільки). [30] Обмеженість свободи змушує перенести акцент з цього абстрактного поняття на проблему гарантування конкретних прав і свобод особи, проголошених конституціями демократичних держав та міжнародними правовими документами. Важливе місце серед них займає “право на свободу мирних зборів і асоціацій”. За Р. Далом, це право є одним з атрибутів сучасних ліберальних демократій – поліархій. [31] Воно випливає з визнання того факту, що люди мають не лише права, але й інтереси. І якщо дотримання вже зафіксованих прав може здійснюватись і контролюватись стосовно кожної особи зокрема, то виразити і захистити свої інтереси люди можуть лише діючи спільно з іншими людьми, що мають такі ж самі або подібні інтереси.
У 70-ті роки, коли консерватори США перейшли в наступ на соціальні програми уряду, аргументуючи свою позицію тим, що демократичні інститути повинні мати справу з окремим індивідом, а не з групами, соціолог ліберальної орієнтації Лестер Туроу писав: ”В економічній сфері ніхто не може з певністю сказати, чи піддавався той або інший індивід дискримінації, чи йому випадково не поталанило. Таке судження можна зробити тільки на рівні групи”. Тільки аналізуючи становище груп можна побачити, якою мірою дотримано ліберального принципу рівних можливостей та наскільки адекватною є допомога, надана індивідам з різних незабезпечених груп. Більше того, на думку Л. Туроу, “використання групового критерію дискримінаторами в минулому [мається на увазі расова дискримінація в США – А.К.] примушує державу використовувати груповий критерій сьогодні, щоб позбутися наслідків дискримінації”. [32]
На такій підставі – усвідомлення і захисту групових інтересів, – виникають певні колективні права, відмінні від прав особи. Це – права народу, нації, культурної меншини (етнічної, мовної чи релігійної), права різних асоціацій. Від індивідуальних прав вони відрізняються перш за все своїм змістом та сферою застосування. Їх зміст, в основному, зводиться до варіантів права на захист колективних інтересів даної групи чи спільноти, а також на створення та використання інструментів цього захисту. Колективним правом економічного класу чи його певної професійної групи є право на справедливу оплату праці, на створення профспілок, нарешті – на страйк. Колективним правом соціально-демографічної групи жінок є право на рівність з чоловіками в оплаті праці, у виборі професій, у вирішенні питання про допустимість абортів та інше, а також право на створення спілок, партій та асоціацій, на проведення різних акцій протесту і політичного тиску. Для націй таким правом є право на збереження і розвиток своєї культури, на створення окремої публічної сфери для її розвитку і для самореалізації індивідів у сприятливому для них “своєму” культурному середовищі, на політичне самовизначення через утворення держав або іншим способом.
Колективні права не є природними; вони “формулюються і кристалізуються в міру становлення інтересів тієї чи іншої спільноти або колективності”. [33] Однак це не значить, що їх потрібно протиставляти правам особи або намагатися встановити, котрі з цих прав мають вищість, пріоритет. Хоч теза про пріоритетність прав людини над правами націй, народів та етнічних спільнот набула останнім часом значної популярності (в Росії таке положення навіть пропонували записати до Конституції), вона, по-суті, є безпідставною. Російський дослідник права А. Є. Козлов звертає увагу, що “в жодному з міжнародних пактів про права людини не говориться про пріоритет прав людини над правами нації, народу. Навпаки, як відзначається, наприклад, в Резолюції № 637 Генеральної Асамблеї ООН від 16 грудня 1952 р., “право народів і націй на самовизначення є передумовою для користування всіма основними правами людини”. Більше того, допускаються деякі відступи від прав і свобод у період, коли є загроза національним інтересам”. [34] Та це й зрозуміло, зазначає автор, адже “не може бути вільною людина, якщо невільним є її народ”. [35]
Як індивідуальні, так і колективні права є правами людей. І до тих, і до інших застосовується одна і та ж вимога: вони не можуть здійснюватись коштом інших людей з порушенням їхніх прав. Це однаково стосується як спільнот, так і індивідів. Чи можемо ми сказати, що одні з них – універсальні (права особи), а інші – партикулярні (права спільнот та асоціацій)? Навряд. Адже колективні права соціальних, етнічних, релігійних, демографічних та інших груп, спільнот та утворених ними асоціацій важливі для всього людства, яке складається з індивідів, котрі входять у ці колективності. І людство, і окремі суспільства є структурованими спільнотами і лише завдяки своїй структурованості можуть гарантувати дотримання прав як окремого індивіда, так і тих груп, до яких він входить.
До колективних відносяться ті права, якими окрема людина не володіє сама по собі, але набуває їх як член певної групи, спільноти чи асоціації. Наприклад, не може мати права на національну державу окремий індивід, бо він не утворює нації, але як член національної спільноти він набуває таке право разом іншими її членами. Не може мати права на страйк окремий робітник, бо він просто фізично не може цього здійснити (одинична акція індивідуального протесту матиме інший резонанс і інакше називатиметься), але він набуває таке право як член асоціації – профспілки і т. д. Тобто, колективні права – це права, що стосуються захисту інтересів певної групи чи спільноти і справді визначаються їх колективними цілями та інтересами. Напевне можна твердити, що вони є наслідком (або продовженням) особистих прав людини: права на свободу, на рівність, на справедливу винагороду за працю і т. д. В цьому відношенні, колективні права є похідними, а права особи – первинними. У програмі Ліберальної партії України саме так і записано: “права особи мають первинність стосовно будь-яких над-особистісних утворень”. [36] Але це твердження буде правильним, якщо мова йтиме про первинність за походженням, а не пріоритетність за значенням, бо жодного змісту в ранжуванні індивідуальних та колективних прав немає. Пріоритетність захисту прав залежить від ситуації, але апріорна пріоритетність прав – абсурд. Яке, скажімо право є пріоритетним для людини: індивідуальне право на вільне пересування чи колективне право на користування рідною мовою? Ситуативно – те, яке порушується. А апріорно?
Ідея пріоритетності прав особи над правами нації, як правило висувається тоді, коли мова йде про права національних меншин, або про права “безнаціональних людей”, космополітів. З цього приводу необхідно зауважити наступне. Говорячи про права меншин ми, по-перше, маємо на увазі їхні специфічні колективні права та інтереси, бо загальні права у всіх людей однакові і гарантуються загальним законодавством; по-друге проблемі прав меншин традиційно приділяється велика увага в рамках ліберального дискурсу [37]. Але нелогічно виступати на захист прав меншин і водночас заперечувати права націй, які з формально-правової точки зору належать до розряду тих же самих колективних прав. Цю непослідовність позиції лібералів помітила Я. Тамір.: “ Ліберали, – пише вона, – часто стають на захист національних прав принижених, незалежно від того, чи вони є корінними народами, чи дискримінованими меншинами або окупованими націями, але чиї нещастя можуть легко викликати співчуття. Однак, якщо національні вимоги базуються на теоретично правильних і морально виправданих засадах, тоді їх застосування не повинно обмежуватись. Вони однаково застосовуються до всіх націй, незалежно від їхньої сили, багатства, історії їхніх страждань, або навіть від тих несправедливостей, які вони могли чинити в минулому стосовно інших народів”. [38]
Коли мова йде про особисті права безнаціонального космополіта, що вважає себе “громадянином” світу, то, по-перше, в демократичній державі вони гарантовані Конституцією; по-друге, таких людей дуже небагато у будь-якій державі, і на те є вагомі причини. Т. Метельова справедливо зазначає, що продуктом лібералізму є економічна людина з такими рисами як самотність, розірваність, частковість. У неї немає виходу у світ Людяності, світ нескінченності й власного роду. Цей вихід людина отримує від демократичного націоналізму, який у той же час не позбавляє її особистих свобод та не перетворює в раба, як це роблять тоталітарні системи. Тому національний демократизм має перспективи (з чисто психологічного погляду) в постіндустріальну епоху. [39]
Цю позицію підтримує і Я. Тамір, коли пише, що привабливість націоналізму полягає в тому, що він “вказує на важливість контексту, приєднання до культури, на потребу в коренях, у приналежності, у людському розвитку і самоздійсненні, висвітлюючи таким способом низку проблем, які лібералізм схильний відкидати”. [40] Саме тому, вважає Тамір, ліберали повинні себе запитати, чи національні переконання хоч трохи важать для їхнього способу думання, для їхніх цінностей, норм і зразків поведінки, для їхніх уявлень про соціальну справедливість, а також для всього діапазону практичної політики, яку вони підтримують”. [41] Адже, ліберальна позиція зовсім не вимагає заперечення прав колективностей на зразок націй. Зате вона вимагає дотримання принципу етичного індивідуалізму, згідно якого “єдиним способом виправдання будь-якої соціальної практики є посилання на інтереси тих людей, яких вона стосується”. Ліберальний націоналізм плюралістичний і відкритий; він розглядає національні групи як продукт не лише історії, але й людської волі і робить сильний наголос на можливості і важливості вибору. “Проте, сильний колективістський (communal) вимір усіх форм націоналізму незаперечний, і ліберальний націоналізм справді виходить з того, що життя в своїй національній спільноті є цінністю для індивідів” (В обох випадках виділення моє – А. К.). [42]
8. Ліберали і національна держава
Ліберали часто закидають націоналістам намагання ставити національну державу на найвищий щабель у системі цінностей. “Національна держава – понад усе!” – саме це гасло націоналістів, їх здатність на жертовність розглядаються лібералами як явища, що приховують у собі небезпеки для свободи особи. Висловлювання Михайла Гориня в перші роки незалежності про те, що він згоден навіть, щоб правили комуністи, лиш би зберегти державу, українські та російські ліберали намагалися представити мало не як свідчення зради демократичних ідеалів лідерами націонал-демократичних партій. Але якщо поглянути ширше, то в цьому висловлюванні нема нічого незвичайного. Кожне суспільство розглядає прихід до влади тих чи інших політичних сил як свою внутрішню справу і не збирається з цієї причини приєднуватись до іншої держави, втрачати незалежність. У випадку війни ніхто не прагне поразки своєї армії лише тому, що в разі перемоги до влади в його державі може прийти небажана політична сила. Історії відомий, здається, лише один приклад подібної поведінки – це позиція більшовицького лідера В. І. Леніна в роки І світової війни. Але Ленін не був лібералом.
Дилеми “держава чи демократія не існує”, бо в екстремальних умовах обов’язок кожного громадянина – націоналіст він чи ліберал – її захищати. Цього вимагають усі (і найліберальніші також) конституції світу. Засобом досягнення прав особи є не держава, а той політичний режим, що встановлюється в ній. Та про режим можна говорити тоді, коли є держава. Мабуть з цієї причини західні ліберали, самі того не усвідомлюючи, мають дуже багато спільного з націоналістами у ставленні до власної держави. А їхні національні держави – це скорше історичні спільноти, ніж добровільні асоціації, як про це зазвичай пишуть ліберальні автори. [43]
Націоналізм у будь-якій формі найпомітнішим є тоді, коли відбувається якісна трансформація нації з недержавної в державну (що вимагає значних політичних та ідеологічних зусиль, мобілізує політичних супротивників даної нації і т. п.), коли твориться нова держава. Але певні форми націоналізму властиві і стабільним націям, що давно утвердили свою державність. Він привертає до себе меншу увагу, бо здійснюються в м’якших, менш конфронтаційних формах, з використанням усіх засобів державної дипломатії. Однак у справі самоствердження нації він важить багато. Зміст і мета націоналізму державної нації полягає в реалізації національних інтересів і пріоритетів; в обороні і піднесенні національної честі і гідності; в “лікуванні душі і тіла” нації, якщо вона страждає комплексом меншовартості, песимізму, якщо її життєздатності загрожують “родимі плями” тоталітаризму чи колоніального минулого.
Далеко не кожен ліберал є тільки “системною”, “економічною” людиною. Багато (а може й більшість) лібералів, що є громадянами стійких і процвітаючих держав, є поміркованими, я б сказала, несвідомими націоналістами, у тому розумінні, що визнаючи пріоритетність прав будь якої особи (незалежно від її соціальної чи культурної ідентифікації) та наголошуючи на необхідності захисту прав та інтересів меншин, вони зазвичай не поступаються інтересами своєї нації чи етнічної групи, і мають на те усі підстави. Адже на політичну чи культурно-політичну більшість також поширюється “право рівності”. А це і є позиція тотожна позиції націонал-демократів. Вона відображає ставлення тих і інших не лише до нації, що творить свою державу, а й до національних меншин, що входять до її складу. Усі вони – рівні, дискримінація – суперечить демократії у тій її ліберально-правовій формі, щодо засад якої є повна згода між лібералами і націонал-демократами. Ці засади втілені в Конституції, міжнародних правових актах і законах України про національні меншини, прийняття яких було ініційоване націонал-демократами, зокрема Демократичною партією України уже в перший рік незалежності. Національні меншини в Україні, їхні культурні, релігійні, політичні, економічні права та інтереси захищені значно краще, ніж права національних меншин у багатонаціональній Російській Федерації.
Отже, демократичний націоналізм не суперечить лібералізмові. Більше того, він притаманний практично усім державним націям з ліберальним конституційним ладом. Проте він має дещо відмінні прояви у двох типах країн: там, де право нації на самовизначення реалізоване давно і за порівняно сприятливих умов, де національній державі уже ніщо не загрожує (“громадянський” націоналізм у західних країнах), і там, де національна держава щойно утверджується і на неї чатують всілякі небезпеки (пост-комуністичні країни). У другому випадку демократичний націоналізм, сповідуючи ті ж самі принципи, що й у першому, по формі менш толерантний; він більш зациклений на правах нації (особливо в царині мовно-культурного розвитку), на проблемах її безпеки, частіше апелює до емоцій. На те є вагомі причини: 1) продовжується опір середовища – претензії імперського центра, недостатнє визнання в світі, проблеми внутрішньої легітимації нової влади, у т. ч. її визнання з боку компрадорських кіл, тих, що дуже непогано почувалися в старі імперські часи; 2) виникає проблема виправлення наслідків “історичної несправедливості” в галузі культури, вирішення якої у певному розумінні суперечить ліберальним принципам формальної рівності і не має, здається, теоретичного розв’язку.
9. Проблема виправлення “історичної несправедливості” і пострадянські ліберали
Усунення наслідків дискримінації, якщо така була допущена в минулому стосовно корінної (заголовної) нації, виправлення “історичної несправедливості” в питаннях розвитку її мови і культури – це і є та проблема, яка розводить лібералів і націонал-демократів України у різні боки. Як, на яких засадах вона повинна вирішуватись? У яких випадках і в яких формах тут може застосовуватись система соціальних чи культурних компенсацій стосовно корінної нації? Чи всяке звуження сфери впливу культури і мови колишньої панівної нації, а тепер національної меншини має розглядатись як “націоналізм” і дискримінація? Здається, що формальних принципів для виходу з подібних ситуацій ще не вироблено, хоч певні історико-географічні аналогії є і вони можуть нам дещо підказати.
У США проблема “компенсаційної справедливості” бурхливо, але майже безрезультатно – з точки зору теоретичних досягнень – обговорювалась протягом 60-х та першої половини 70-х років стосовно чорношкірої меншини. Науковці і політики сперечались про надання їй певних соціальних пільг, сприяння зміцненню сім’ї, піднесенню освітнього та культурного рівня. [44] Мова йшла про те, що “нерівне ставлення тепер” заради усунення наслідків “дискримінації в минулому” – загалом справедливе. Але противників такого підходу було немало і, в цілому, сторони залишились на своїх позиціях. Недавня ж публікація книги “Дзвоноподібна крива. Інтелектуальні здібності і класова структура в житті Америки” Р. Херрнстейна та Ч. Мюррея [45] засвідчила невмирущість намагань білошкірої еліти трактувати расову нерівність як біологічну, а не соціальну проблему. Гору взяв консерватизм, а не ліберальні сподівання на “компенсаційну рівність можливостей”.
Інший приклад – проблема жорстких правил набуття громадянства етнічними меншинами в Балтійських державах. Ті аналітики, котрі не бажають говорити про історичні корені непорозумінь між корінними балтами та прибулими туди слов’янами (що утворили російськомовну меншість, яка в радянські часи мала тенденцію перетворюватись на більшість), а також не беруть до уваги історичної несправедливості, етноциду, який по-суті чинився щодо цих чисельно невеликих народів, засуджують балтійські нації за націоналізм, виходячи з формально-ліберальних позицій захисту прав особи. При цьому, як це часто трапляється з лібералами, вони враховують особисті права і групові інтереси лише нацменшин, забуваючи про не меншу важливість особистих прав і групових інтересів корінних і тепер уже панівних націй, включно з правом на збереження своєї етно-культурної ідентичності.
Економічна людина, безнаціональний космополіт (або ліберал, що видає себе за такого) чомусь не помічає, що корінна нація, яка довгий час розвивалась в стані підпорядкованості і залежності, стурбована низкою проблем, часом не менших, а то й значно більших, ніж ті, що їх постають перед національними меншинами. Частково це можна, очевидно, пояснити позірною “вселюдськістю” лібералізму, його формалізмом, але інколи така позиція граничить з упередженістю та нещирістю певної частини лібералів проімперської орієнтації, економічні інтереси яких добре вписувались у старі кордони і які вдаваним космополітизмом маскують свої групові інтереси. Бо якби ліберали колишнього СРСР демонстрували щиру індиферентність до національних проблем, вважаючи суттєвими тільки проблеми економічного розвитку та захисту прав особи, то вони мали б погодитись з очевидним – законністю прагнень корінних націй, що утворили молоді незалежні держави, зберегти і розвинути свою культуру, створивши для неї можливості розвиватися під покровом власної держави, так само, як це давно вже зробили багато світових націй.
Та ж сама проблема виправлення “історичної несправедливості” виникає і у випадку мовної політики в Україні. Щоправда, в даному разі принципи лібералізму порушуються ще менше – адже у більшості ліберальних демократій, навіть утворених на поліетнічній основі, панує одна державна мова. [46] І все ж, певний відступ від формальної рівності тут має місце, що й породжує певну напругу між лібералами і націонал-демократами. Перші виступають у цьому випадку не тільки за формальне дотримання принципу рівності, а ще й – на захист власних групових інтересів, бо самі вони, як правило, російськомовні. Другі вважають, що національна державність має нарешті компенсувати (і то – якнайшвидше!) культурні та інші втрати попередніх століть. І хоч у Конституції це питання вирішується в дуже спокійній, поміркованій формі (див. ст.10, 11), в житті протистояння в окремих регіонах ще мабуть не скоро відійде в минуле.
Отже, основні розходження між лібералами та національними демократами стосуються не дилеми “права нації чи права особи”, а проблеми існування опору старих сил намаганням молодої держави самоствердитись і якнайшвидше виправити допущені в минулому несправедливості щодо нації, яка її утворила. Ці проблеми не можуть вирішуватись на основі якихось формальних принципів (для даної ситуації їх просто не існує). Допомогти можуть лише взаємні поступки обох сторін: представників нації, що була основним носієм державності у минулому (а саме її представляють більшість наших лібералів), та нації, що стала носієм державності тепер (націонал-демократи). І хоч ці питання бувають надто дражливими в політичному аспекті, саме їх потрібно обговорювати українським лібералам та націонал-демократам, а не ховатись за більш загальні гасла прав особи і прав нації, які зовсім не є антагоністичними і давно вже узгоджені міжнародними правовими актами: Декларацією прав людини, у якій ідеться про права особи, та Уставом ООН, де говориться про права націй, а також Міжнародними пактами про громадянські та політичні права і про економічні, соціальні і культурні права, де говориться про те й про інше.
Висновок простий: оскільки націонал-демократи визнають ліберальні цінності свободи, рівності і захисту прав меншин, оскільки ліберали не є безнаціональними істотами, визнають право індивідів на національну ідентифікацію, а націй – на самовизначення, оскільки і ті й інші виступають за приватну власність і правову демократичну державу, то в них є широке поле для співробітництва і… тільки видимість антагонізму. Вони повинні йти на зустріч один одному, зміцнюючи політичний центр та зменшуючи сферу впливу екстремістів.
[1] В. Кацман. О партийных “буйволах” и беспартийных “тиграх” // Зеркало недели. – 1997. – 22 февраля.
[2] Високий замок. – 1995. – 6 червня.
[3] Gellner E. Nations and Nationalism. – London: Blackwell publishers, 1983 (перекладено українською: Ернест Геллнер. Нації та націоналізм. Націоналізм. – К.: Таксон, 2003. – 299 с. Примітка 2006 р.); Его же. Пришествие национализма. Мифы нации и класса // Путь. – 1990. – № 1. – С. 3-61.
[4] Д. Арель. Спокуса “націоналізації” української держави // Сучасність. – 1995. – № 12. – С. 85.
[5] Я не вважаю вдалим термін “титульна” нація, який українські автори запозичили у своїх російських колег, а ті, своєю чергою, створили на основі невдалого перекладу, чи радше транслітерації, англійського “titular nation”. To title – давати назву, заголовок, у даному випадку – національній державі, яка, як правило, відповідає назві тієї етнополітичної спільноти, котра, самовизначившись, утворила свою державу. Термін “корінна нація” також є мало підходящим, оскільки в кордонах однієї держави можуть проживати декілька корінних народів, а сам термін затвердився в міжнародно-правовій лексиці на означення меншинних національних груп (тубільних народів), які потребують „підтримчих дій” як такі, що тривалий час зазнавали дискримінації з боку національної більшості. Порівняно з цими поняттями, термін “заголовна нація” є нейтральнішим і ширшим. Він більш адекватно описує статус домінантної етнонації в національній державі. Не виключаючи права інших етнічних груп вважати себе корінними, термін „заголовна нація” позначає той корінний народ, котрий був ініціатором чи основною рушійною силою самовизначення і поправу дав державі своє ім’я (а не став для неї просто “титульною” сторінкою чи „обкладинкою”).
[6] См.: Почепцов Г. За витриной политического универмага // Зеркало недели. – 1997. – 7 марта.
[7] Див.: Кремень В. Г., Безлюда Д. М., Бондаренко В. Д. та ін. Соціально-політична ситуація в Україні: поступ п’яти років. – К.: НІСД, 1996. – С. 52.
[8] Yael Tamir. Liberal Nationalism. – Princeton (New Jersey), 1993. – Р. 8.
[9] Сергій Грабовський. Чи є перспективи у націонал-демократів // Час/Time. – 1997. – 31 січня.
[10] Певне застереження щодо цієї партії необхідне тому, що вона утворена у 1996 р. і в ділі (під час виборів і після здобуття певного числа мандатів) ще себе не показала як цілісна організація, а не як просто сукупність лідерів, що вже побували на вершині політичної піраміди і знову прагнуть там опинитись.
[11] James, Leonard F. Western Man and the Modern World. 2. Rivalry, Reason and Revolution. – New York etc.: Pergamon Press Inc., 1977. – P. 116.
[12] Ibid.
[13] Так формулює зміст і мету націоналізму вихована на традиціях американського лібералізму американка українського походження Марта Богачевська -Хом’як. Див.: Богачевська-Хом’як М. Про вжиток методологiй студій жіноцтва в дефiнiцiї націоналізму // Політологічні читання. – 1993. – № 4. – С.116.
[14] Политика (Таллинн). – 1991. – № 1. – C. 52.
[15] Гончаренко М. Життєвість національного // Сучасність. – 1993. – № 2. – С. 123.
[16] E. Gellner. Conditions of Liberty… – P. 106-107.
[17] See: Kohn H. The Idea of Nationalism. – N. Y., 1967; Idem. The Age of Nationalism.– N. Y., 1968 [Див. Кон Ганс. Західний і східний націоналізм // Націоналізм. Антологія. – Київ: Смолоскип, 2000. – С.629-633.]
[18] See: Anderson B. Imagined communities: Reflections on the Origin and Spread of Nationalism. – London; New York: Verso, 1995 (Вперше опублікована у 1983 p.). [Укр.. переклад: Андерсон Б. Уявлені спільноти. Міркування щодо походження й поширення націоналізму. – К.: Критика, 2001] Різниця в трактування націй як “уявлених” спільнот Андерсоном і Геллнером полягає в тому, що перший визнає їх саме уявленими (а не уявними) і погоджується, що такими є усі великі спільноти (communities), значний кількісний склад яких не дає змоги їхнім членам вступати у безпосередній контакт один з одним. Натомість Геллнер трактує “уявний” саме як “штучно створений”, “вигаданий”, “несправжній”.
[19] Gellner E.. Conditions of Liberty. Civil Society and its Rivals. – London: Penguin Books, 1994, р. 113-118; Геллнер Э. Пришествие национализма… // Путь. – 1990. – № 1. – С. 41-47.
[20] На перший погляд може здатися дивним, що розглядаючи націоналізм з ліберальних позицій (а для ліберала принцип рівного ставлення – священний), Е. Геллнер відмовляє народам східноєвропейського та євразійського регіонів у тому ж самому праві мати свого політичного покровителя культури – національну державу, яке за народами Західної Європи та Америки визнається за щось саме собою зрозуміле. Але вся суть у тому, що поняття “народ” як основа нації не вживається Геллнером. За його термінологією, “держава” є у “культури”, а не у народу, що належить до однієї культури. Він заперечує будь-який зв’язок нації з культурними спільнотами, що існували до їх виникнення, стверджує, що до настання нових часів еліти і маси в усіх державах мали абсолютно різні культури (твердження, що дивним чином нагадує ленінську тезу про “дві культури в одній культурі” в період капіталізму) . Оскільки ґрунтовна критика цього положення вимагала б не однієї сторінки, а можливо й не однієї статті, дозволю собі обмежитись посиланням на А. І. Міллера, який характеризує Геллнера як найбільшого “модернізатора” в інтерпретації природи націоналізму, зазначаючи: “Більшість дослідників згодні з ним у тому, що нації і націоналізм в сучасному розумінні є продукт ХVІІІ ст. Однак, лише декотрі згодні прямувати за Геллнером в його абсолютному ігноруванні процесів, що передували індустріальному розвитку”. Див.: А. И. Миллер. Национализм как теоретическая проблема (Ориентация к новой исследовательской парадигме) // ПОЛИС. – 1995. – № 6. – C. 56.
[21] Див.: А. И. Миллер. Национализм как теоретическая проблема (Ориентация к новой исследовательской парадигме) // ПОЛИС. – 1995. – № 6. – C. 57-58.
[22] Там же.
[23] Цю ж думку постійно підкреслює проф. Я. Дашкевич, з точки зору якого – історія націоналізму – це “не історія еліт, а історія дисперсії національної ідеї”.
[24] Див.: А. И. Миллер. Указ. соч. // ПОЛИС. – 1995. – № 6. – C. 59
[25] See: Smith A.D. The Diffusion of Nationalism: Some Historical and Sociological Perspectives // British Journal of Sociology. –Vol. 29. – No. 2. – June 1978. – P. 235.
[26] Y. Tamir. Liberal Nationalism. – Р. 83.
[27] Саме тому в передвиборчий блок – “Національно-патріотичний фронт” змогли об’єднатися такі здавалось би різні сили: від колись поміркованих консерваторів-державників з УРП до тоталітаристів неофашистського ґатунку з ДСУ. Їх позитивні програми невиразні і, очевидно, несуттєві і для них самих. Ці партії об’єднуються “проти”, а не “для”. Однак епоха “революціонерів” минула із здобуттям незалежності і знищенням монополії КПРС на владу. Подальші успіхи національної справи (державного будівництва, національної консолідації, економічного і культурного розвитку) неминуче перебуватимуть в обернено-пропорціональному відношенні до рівня конфронтаційності та ізоляціонізму найбільш впливових політичних сил держави.
[28] См.: Р. Дарендорф. Справедливость без оков зависимости // Коммунист. – 1990. – № 16. – С. 123.
[29] Тут я абсолютно згодна з теоретиками колишньої ПДВУ та теперішньої НДП, з якими у націонал-демократії є значно більше точок дотику, ніж з чистими лібералами. Бо в середовищі останніх прагнуть задавати тон “акули українського капіталу” на зразок колишнього лідера І. Маркулова, інтересам яких повністю відповідає принцип laissez faire і котрі можливо й погодились би з твердженням одного з ідеологів сучасного лібертаризму Р. Нозіка, що головне завдання держави – охороняти багатство тих, хто його має, від зазіхань бідняків, не допускаючи перерозподілу, у тому числі й за допомогою механізму прогресивного оподаткування.
[30] Саме тому сучасні політологи США більш адекватним вважають вислів “автономність особи”.
[31] R. Dahl. Democracy and Its Critics. – New Haven & London: Yale University Press, 1989. – P. 221.
[32] See: Lester S. Thurow. A Theory of Groups: Which Age, Sex, Ethnic, and Religious Groups are Relevant? // Income Inequality: Trends and International Comparisons. Ed. by John R. Moroney. – Lexington (Mass.); Toronto, 1979. P. 169-182.
[33] Лукашева Е. А. Межнациональные конфликты и права человека. / Права человека и межнациональные отношения. Сб. статей. Отв. ред. Е. А. Лукашева. – М. : Ин-т гос. и права РАН, 1994. – С.48
[34] Козлов А. Е. Право на самоопределение кака принцип международного права и конституционное право человека. / Права человека и межнациональные отношения. С.73.
[35] Там же. – С. 72.
[36] Цит. по: В Яблонський. Сучасні політичні партії України. Довідник. – Київ, 1996. – С. 87
[37] Одним з найбільших авторитетів тут є канадський філософ Віл Кимлічка, який написав чимало досліджень з цього питання, висунувши в низку оригінальних ідей та концепцій, зокрема концепцію , яка пояснює, яким чином, гарантуючи специфічні колективні права національних меншин, можна уникнути порушення більш загальних особистих прав. [Примітка автора 2006 р.]
[38] Y. Tamir. – Op. cit. – p. 11.
[39] Див.: Метельова Т. Самотність економічної людини і націонал-демократизм // Політологічні читання. – 1994. – № 1. – С. 281.
[40] Y. Tamir. Op. cit. Р. 81. Цікаві міркування з цього приводу висловлює також Е. Геллнер, коли доводить, що продукт Західної цивілізації – модульна людина, яка створила громадянське суспільство західного типу, навряд чи може сформуватись в інших культурно-цивілізаційних умовах – адже ліберальний світогляд та пов’язаний з ним індивідуалізм, що породили її, не дають прихистку, затишку для особи, залишають людину наодинці з собою і своїми проблемами. Саме тому в інших регіонах світу більш поширеним є прагнення людини ідентифікувати себе з певною спільнотою, бути її членом, до певної міри – розчинитися в ній. А антиподами громадянського суспільства тут виступають певні види націоналізму, релігійний фундаменталізм тощо. See: E. Gellner. Conditions of Liberty.
[41] Y. Tamir. Op. cit. – P. 3-4.
[42] Ibid. – P. 84.
[43] Ibid. – Ch. 7.
[44] Її піком була дискусія навкруг доповідей професора Гарвардського університету Д. Мойніхена (1965), професора університету ім. Джона Гопкінса Джеймса С. Коулмена (1966), котрі були радниками в адміністраціях Л. Джонсона та Р.Ніксона, навкруг їх наступних публікацій (1970-1973 років), а також навкруг статті Артура Р. Дженсена в Harvard Educational Review (1969 р.) та книги К. Дженкса “Нерівність: переоцінка впливу сім’ї та шкільної освіти”. Д. Мойніхен вбачав головну причину кризи расових відносин в США у розпаді негритянської сім’ї, в пануванні матріархальної культури у вихованні негритянських дітей, у слабій мотивації чорношкірого населення щодо отримання освіти. Він пропонував уряду сконцентрувати увагу саме на цих аспектах проблеми, з чим не погоджувались лідери негритянського руху, вбачаючи в позиції Мойніхена “новий расизм” ліберального типу та деякі більш радикальні теоретики. Розглядаючи бідність як наслідок недостатнього або неправильного розвитку ряду сфер соціальних послуг, Мойніхен наполягав на першочерговості реформ в галузі шкільної освіти, медичного обслуговування, житлового будівництва, професійної підготовки робітників (особливо чорношкірих) та на поєднанні цих реформ із новою “стратегією доходів”, що мала забезпечити гарантований мінімум доходу усім малозабезпеченим сім’ям. Запропонований ним законопроект не пройшов через фінансовий комітет конгресу і про цю невдачу в застосуванні соціологічної теорії до політичної практики Д. Мойніхен проаналізував у кн. “Політика гарантованого доходу. Адміністрація Ніксона і програма допомоги сім’ям”. За редакцією Д. Мойніхена та Н. Глейзера у 1975 р. вийшла цікава з точки зору досліджуваної нами теми книга “Етнічність. Теорія і практика”. (Див.: Moynihan D. Тhe Politics of Guaranteed Income. Nixon Administration and the Family Assistance Plan. – New York: Random House, 1973; Glazer N. and Moynihan D., eds. Ethnicity. Theory and Experience. – Cambridge ( Mass.): Cambridge University Press, 1975. Позиція Крістофера Дженкса та його колег, з якими він проводив соціологічне дослідження, спрямоване на виявлення причин нерівності в Америці, у тому числі й між расовими общинами, була досить суперечливою (та ще й недостатньо обґрунтованою), через що викликала бурю заперечень як справа, так і зліва. Зроблені ним висновки про те, що ні умови в сім’ї, ні рівень освіченості не були визначальними в досягненні успіху та що боротьбою з сегрегацією в системі освіти не можна зарадити нерівності рас, були негативно сприйняті тими, хто виступав за покращення освіти і сімейного виховання негритянських дітей, не кажучи вже про радикальних лідерів негритянського руху. А твердження про те, що єдиний шлях до вирівнювання життєвих можливостей етнічних і соціальних груп лежить через звуження розривів в системі розподілу взагалі, було сприйнято лібералами та неоконсерваторами як заклик замінити американську цінність рівних можливостей рівністю результатів, тобто зрівнялівкою. Під вогнем критики Дженкс продовжив дослідження теми з застосуванням дещо іншої методології і в 1979 р. видав другу книгу : “Хто досягає успіху. Детермінанти економічного успіху в Америці”, в якій значною мірою “виправив помилки” попердньої роботи, але в кінці семидесятих тема вже перестала бути настільки резонансною, як вона була протягом попередніх 15 років. (Див.: Jencks Ch. a. o. Inequality. A Reassessment of the Effect of Family and Schooling in America. – New York; London, 1972; Jencks Ch. a. o. Who Gets Ahead? The Determinants of Economic Success in America. – New York, 1979. Дискусію з приводу ідей першої книги див. Harvard Educational Review. Vol. 43. No. 1. February 1973)
[45] Herrenstein R., Murrey Ch. The Bell Curve. Intelligence and Class Structure in American Life. – New York: Free Press, 1994. Про зміст цієї книги та громадсько-політичну реакцію на неї див.: М. Орлов. Тревожный звон //Зеркало недели. 1995, 13, 20 мая. Намагаючись з’ясувати причини відставання чорношкірих дітей у школі, Коулмен звертався до їх домашнього оточення, а Дженсен – до генетичних особливостей.
[46] Характерним є приклад становлення американської нації навкруг англосаксонського культурного стрижня з застосуванням англійської мови як державної, хоч це й не було записано в конституції. “Зараз уже зрозуміло, – зазначає Я. Тамір, – що “плавильний казан” не зміг, та й не мав на меті сформувати нову людину, яка б щиро і в однаковій мірі поєднувала риси усіх суспільних груп. Натомість, він використовувався для формування з усіх дітей одного специфічного типу Американця – білого, дехто каже – чоловічої статі, англомовного, протестантського віросповідання”. Громадянське виховання було одночасно і національним вихованням, маючи на меті нівелювання усіх відмінностей. “Сімейні зв’язки, релігійна відданість, етнічні контакти – все розглядалось як приватні справи і тому несуттєві, навіть обтяжливі для громадянського життя. (Y. Tamir. – Op. cit. – P. ххіі – ххііі).