8. Принцип самовизначення націй: логіка ідеї і суперечності її практичного втілення

Вважається, що ідея національної держави та права кожного народу на її ство­рен­ня на своїх етнічних землях з’явилася в кінці ХVIII ст. в Західній Європі. Однак по­лі­тична діяльність Пилипа Орлика, гетьмана українських козаків у вигнанні, якого було об­рано на цю посаду після смерті І. Мазепи, змушує віднести її до більш ранніх часів. Ке­руючись принципами національного суверенітету, самовизначення народу та його при­родного права на створення незалежної держави на своїй етнічній території, П. Ор­лик розсилав послання європейським монархам і закликав їх підтримати Україну в її бо­ротьбі проти Польщі та Росії, не ігнорувати її державницьких устремлінь. Правдопо­діб­но, що грунт для позитивного сприйняття цих закликів на той час ще не був достатньо підготовленим.

В політичну практику принцип самовизначення націй почав впроваджуватись дійсно з кінця XVIII ст. Коли тринадцять Північно-Американських штатів оголосили війну Англійській короні в 1775 році, вони апелювали до права народів самим вирішу­ва­ти свою долю, обирати й знімати уряди, вступати в стосунки з іншими народами. Фра­нцузька революція 1789-94 років поставила знак рівності між поняттями нації (natio) і національного суверенітету, з одного боку, і народу (populus) та народного су­ве­ренітету, з іншого. І все ж, протягом деякого часу ці ідеї все ще залишалися над­бан­ням тільки революційної частини людства. Монархи ж, що зібралися на Ві­ден­сь­кий кон­грес 1815 року, щоб встановити кордони після перемоги над Наполео­ном, розселен­ня націй до уваги ще не брали.

Ситуація, проте, змінилася до кінця ХІХ століття. Боротьба за об’єднання Німеч­чи­ни, Італії, Польщі, що базувалася на прагненні цих народів втілити в життя лозунг “од­на культура – одна держава”, вплинула на суспільну свідомість, і міжнародне спів­то­вариство почало прихильніше ставитись до права націй на утворення окремих дер­жав. Важливою ознакою легітимності тієї чи іншої держави було визнано те, чи має во­на своєю основою націю. В галузі політичної теорії, тим часом, набула поширення ідея, що утвердження національних держав є неодмінною умовою демократії та що націона­лізм (як рух за створення таких держав) є прямим продовженням лібералізму (руху за свободу особи). Якщо 1815-1848 роки були добою національного пробудження, то 1848-1871 роки – добою національного ренесансу в Європі[28].

Офіційне визнання принципу самовизначення народів пов’язують з періодом за­кінчення першої світової війни, утворенням Ліги націй і теоретичною та політичною діяльністю американського президента Вудро Вільсона. У 1918 р. Вільсон запропонував вирішувати всі міждержавні територіальні спори, виходячи з принципів максимального задоволення чітко окреслених національних прагнень щодо територій та врахування границь розселення етносів. Це повинно було зменшити ймовірність територіальних сварок у майбутньому. Багато сучасних дослідників вважає­, що мета, яку мав на увазі В. Вільсон, пропонуючи дотримуватись принципу самовизначення націй, не була досяг­ну­та, а дехто навіть вказує на цей принцип як на причину виникнення нацизму в Ні­меч­чині (що, звичайно, є великим спрощенням, бо одним фактором в даному випадку на­магаються пояснити явище, що виникло внаслідок взаємодії великої групи факторів). Як би там не було, сьогодні важко собі уявити, яким чином врегульовувались би між­на­родні суперечки в 20-му столітті – столітті розпаду світових імперій, якби принцип са­мовизначення народів не був підтриманий міжнародними організаціями і окремими дер­жавами вже на початку розгортання цих процесів.

Після другої світової війни, коли великого розмаху набула національно-визвольна боротьба в Азії, Африці і Латинській Америці, принцип самовизначення народів досяг­нув піку своєї популярності і впливу. Його застосування Організацією об’єднаних націй допомогло утведитись, вистояти в нерівній боротьбі багатьом молодим державам, навіть якщо вони були одиницями з порівняно невеликим економічним і політичним потенціа­лом; сприяло консолідації на політичній основі тих народів, які перебували на до­на­ціо­на­льній стадії розвитку. Щоправда, кордони між новоутвореними державами, особливо в Африці, не завжди базувалися на чесному дотриманні принципу самовизначення. Іно­ді вони повторювали адміністративні кордони колоніальних часів, роз’єднуючи близь­кі за культурою етноси і племена і з’єднуючи далекі. Зрозуміло, що це не сприяло ста­біль­нос­ті у стосунках між сусідніми молодими державами. Однак причиною кон­флік­тів у цих випадках були не принципи “національної держави” та самовизначен­ня, а порушен­ня у їх застосуванні.

В кінці 80-х – на початку 90-х років ХХ ст. принцип самовизначення народів зно­­ву набув актуальності у зв’язку з розпадом СРСР та інших “соціалістичних федера­цій”. Спираючись на нього, проголосила свою незалежність і Україна. Зробити це в юридичному плані було порівняно легко, оскільки УРСР, як і всі інші союзні республі­ки колишнього СРСР, де-юре були суверенними державними утвореннями, з конститу­цій­ним правом виходу з Союзу, яке на практиці, щоправда, всіляко придушувалось. Ве­личезний апарат органів державного примусу за часів радянського тоталітаризму пра­цю­вав на те, щоб ніхто не смів навіть говорити вголос про це право. Однак систем­на криза тоталітарної системи, лібералізація режиму за часів М. Горбачова дозволили націям, які на той час уже були державними, формально скористатись своїм правом на само­визначення. Це право юридично гарантувалося їм як міжнародними політико-правовими документами, так і Конституцією СРСР.

Аналізуючи шлях до незалежності, пройдений українською нацією в ХХ ст., слід пам’ятати, що акт самовизначення вона здійснила двічі: к 1918 і у 1990-91 роках. Саме в тому році, коли американський президент В. Вільсон проголосив право народів на са­мовизначення наріжним каменем будівництва післявоєнних міжнародних стосунків, мо­ло­да українська держава – УНР своїм IV Універсалом заявила про повну незалеж­ність від Росії. Між цією датою і проголошенням незалежності України в 1991 році був Союз­ний договір 1922 року, що виявився більшовицькою пасткою для народів, котрі в час роз­валу царської імперії здобули більшу або меншу свободу. І те, що на його основі бу­ли утворені “республіки”, котрі підготували грунт для майбутнього проголошення неза­лежності (сформувавши політичні еліти, визначивши кордони тощо) зовсім не означає, що ці народи завдячують більшовикам теперішньою можливістю утворити держави. Ад­же націоналізм в СРСР був найтяжчим злочином, а інтеграція економік перевищила всякі раціональні межі. Це деформувало і національну свідомість і економіки країн, що намагаються тепер вдруге стати на власні ноги – в умовах, в деяких аспектах сприят­ли­віших, а в деяких – набагато складніших, ніж у 1918 році.

Національна українська держава, підвалини якої були закладені в 1990 (а не в 1991) році, не є нічиїм подарунком українському народові. Вона лише підтверджує пе­ре­дбачення Володимира Винниченка, виведене ним із факту існування СРСР. Винни­чен­ко писав, що українська державність, створена народом, всією українською нацією в про­­це­сі великого перевороту в Росії, є. Вона ще не може задовільнити потреб на­ціо­наль­­ного відродження, бо не є самостійна, не незалежна, опанована Росією, понівечена, по­ка­лічена, пограбована, замучена. Але вона живе, вона береже в собі сили, які неви­раз­но тримають в собі ідею самостійності і які в слушний час вибухнуть, щоб здійснити цю ідею. Саме цей вибух і стався в 1990-1991 роках.

Деякою мірою проголошенню незалежності України сприяли події в Москві, особ­­ли­­во сумнозвісний серпневий “путч” 1991 року. Однак ніякого “путчу” не було б, як­би українські керівники підписали Ново-огарьовський проект нового союзного дого­во­ру. Та вони цього не зробили, бо на той час уже було пройдено значний шлях в нап­рям­ку державної незалежності України. Важливою віхою на цьому шляху була Дек­ла­ра­ція про державний суверенітет України, прийнята 16 липня 1990 року. В ній ствер­джу­валось невід’ємне право українського народу на самовизначення і створення дійсно су­ве­ренної національної держави, а суверенітет трактувався як верховенство, само­стій­ність, повнота і неподільність влади в межах державної території, незалежність і рівно­прав­ність у стосунках з іншими державами. Декларація містила статті про захист прав особи і національних меншин та інші демократичні положення.

Прийняття Декларації Верховною Радою, стійке дотримання її положень Прези­ден­том та іншими представниками України під час переговорів у Москві, свідчило, що в Укра­ї­ні сформувалася політична еліта і що її значна частина готова нести “тягар” неза­леж­ності. Голосування 1 грудня 1991 року підтвердило достатньо високий рівень кон­со­лі­дованості і політичної мобілізації українського народу (включно з національними мен­ши­нами). За своєю територією, економічним та інтелектуальним потенціалом, етнічним складом населення (72,7% – українці) Україна також має всі підстави претендувати на самостійний розвиток. І це було визнано світовим співтовариством дуже швидко. Не ос­тан­ню роль відіграло й те, що політичні діячі України демонстрували демократич­ність, неконфронтаційність, вміння йти на компроміси, що певною мірою гарантувало без­кон­ф­ліктність процесу “розлучення з імперією”, переконувало керівників інших держав, що самовизначення українського народу та створення ним національної держави не бу­де здійснюватись коштом миру, спокою і благополуччя інших народів.

Україну можна розглядати, інакше кажучи, як позитивний зразок самовизначен­ня і утворення національної держави. В багатьох інших випадках формування перед­умов для незалежності йде менш сприятливо і тоді національна дер­жа­ва не може роз­гля­датися як єдино можлива форма політичного самовизначення на­цій. Більш при­дат­ною може виявитись автономія – культурно-національна, тери­то­рі­аль­на або політична. Політична автономія характеризується найбільшим обсягом повноважень, наявністю конституції і інших атрибутів державності. Культурно-національна годиться для розсія­них народів, що не проживають компактно на певній території; територіальна – для ет­ніч­но-змішаних регіонів або коли політична автономія є неприйнятною через загрозу на­ростання сепаратизму.

Вибір може бути зроблений і на користь федеративного об’єднання з іншими народами. Ідея входження України в федеративний союз з іншими народами (з усім слов­’янством або з Росією) була популярна серед українських теоретиків з націо­наль­но­го питання і громадсько-політичних діячів протягом ХІХ – початку ХХ ст. Її при­хиль­ни­ка­ми, серед інших, були М. Грушевський та В. Винниченко. На цих позиціях до пев­но­го часу їх утримували два міркування: 1) про неможливість остаточно відірватися від Ро­сії як сильної, мілітаризованої держави; 2) про те, що в Росії мають зрештою пе­ре­мог­ти демократичні тенденції в національних відносинах, які зроблять відокремлення не­потрібним. До деякої міри ці сподівання були пов’язані з тим, що діячі українського національно-визвольного руху були соціалістами (пізніше – й комуніста­ми) і поділяли властиві цим рухам ілюзії щодо первинності соціальних і вторинності на­ціональних проб­лем. Частина цих ілюзій була розвіяна подіями І світової і громадян­сь­кої війни в Російській імперії, частина – більшовицькою національною політикою, а потім – наро­стан­ням фашизму і ІІ світовою війною. Проте й сьогодні, принаймні теоретично, не мож­на виключити можливості створення життєздатних федеративних об’єднань у май­бутньому.

Форма політичного самовизначення (незалежна національна держава, автономія в складі іншої держави, федеративний союз) надзвичайно важлива проблема, при вирі­шенні якої мають бути враховані такі чинники:

  • економічний та культурно-освітній потенціал нації, її здатність нести “тягар самостійності”;
  • менталітет народу, рівень його національної свідомості та наявність державницьких устремлінь;
  • сукупність внутрішніх і зовнішніх умов державотворення, які уможливлять або, навпаки, заблокують цей процес. Розкол всередині нації (Ольстер, Таджикистан, Гру­зія), або вороже оточення, або економічна блокада (Вірменія) можуть призвести до кри­вавих конфліктів і поставити під загрозу саме існування національної держави;
  • необхідність дотримання нацією, що самовизначається, пануючих у світі принципів політичних відносин всередині країни і на міжнародній арені (таких як гарантії прав людини, захист нацменшин, непорушність кордонів тощо).

На шляху самовизначення націй, утворення ними окремих держав зустрічається немало й інших руднощів і суперечностей, для врегулювання яких людство поки що не виробило загальноприйнятих механізмів. Назвемо декотрі з них.

Коли в XVIII ст. зародилась ідея самовизначення націй і створення національних держав, етноси, як правило, проживали компактно, займаючи чітко визначену терито­рію. За таких умов можна було проголошувати, як це зробив швейцарський вчений і політичний діяч Блюнчлі, що кожна нація не тільки має право утворити окрему держа­ву, а й повинна це зробити. “Нехай у світі буде стільки держав, скільки є націй”. З роз­витком індустріального суспільства обставини самовизначення змінилися: посили­лась міграція людей різних національностей, заселення територій у більшості країнах стало строкатим в етнічному відношенні.

Етнічне черезсмужжя загострює проблему міжетнічних стосунків в країнах, де ство­рюються національні держави, особливо, якщо при цьому наголошується на пріори­тетності інтересів корінної нації, коли політична нація формується на засадах етніч­нос­ті, а не громадянства. Тому міжнародне співтовариство дуже уважно слідкує за цими проблемами, відмовляючи у підтримці тим націям, які порушують права націо­наль­них мен­шин. Хоча, як показує досвід, чим більшою і впливовішою є країна, безпосередньо втягнута в міжнаціональний конфлікт, тим менш імовірною стає роль міжнародних ор­га­нізацій у його розв’язанні.

Проблеми, що ускладнюють процес самовизначення і ставлять під сумнів саму цю ідею, виникають також у випадках надмірного захоплення “правами нації” і недо­оцін­кою прав окремої особи. Існує навіть думка, що національні держави проклада­ють шлях до тоталітаризму і порушення прав людини.

Російські великодержавники, зокрема, стверджують, що “найстрашніші диктатор­сь­кі режими появляються якраз скоро після здобуття незалежності”[29]. Але чи так це насправді? Адже не тільки В. І. Ленін писав, що боротьба націй за самовизна­чен­ня є складовою частиною світового загальнодемократичного процесу. Цієї ж думки дотриму­ється американський політолог З. Бжезінський та багато інших.

Російський політичний діяч, член Тимчасового уряду і керівник ряду терактів та антибільшовицьких заколотів есер Борис Савінков писав: “Не перший день ясно, що істинний демократизм полягає в утвердженні не лише своєї, але й чужої свободи. Але чи багато росіян, котрі не обурюються “зрадою” Литви чи Кубані?” І далі: “Якби я був українцем, якби я бачив у Москві завжди і за всіх режимів одне і те ж невизнання моєї свободи, одне і те ж заперечення моїх природніх прав, я б, звичайно, відокремився від Російської держави, я б, звичайно, став самостійником”.

Отже, демократизм процесу самовизначення націй – у наданні свободи народам. А свобода окремої особи забезпечується демократичним режимом влади, який автома­тич­но не гарантований усім національним державам, але ще менше притаманний ім­пе­рі­ям. Що ж до жахливих диктатур сучасності, то чи знає світ щось жахливіше, ніж дик­та­ту­ри Сталіна, Гітлера, котрі перемогли і трималися не на хвилі боротьби за дер­жав­но-національну незалежність, а на хвилі надмірних імперських амбіцій, прагнення до на­ціо­наль­ного, расового та класового панування.

Звичайно, молоді національні держави, що утворюються на уламках імперій, не ста­ють одразу взірцем демократизму. У кожної з них свої можливості і свої проблеми, своє минуле і своє майбутнє. Питання однак полягає не в тому, чи можливий неде­мок­ратичний шлях розвитку національних держав, а в тому, чи можливі демократичні імперії. Досі історія давала негативну відповідь на останнє питання і немає ніяких підстав вважати, що наприкінці ХХ століття ситуація корінним чином змінилася.

До об’єктивних труднощів, на які наштовхується процес самовизначення народів, належать також суперечності між основоположними принципами, за якими живе сучасне світове співтовариство, а саме: між принципом самовизначення, який передбачає право народів на відокремлення і утворення самостійних держав, з одного боку, і такими принципами міжнародних відносин як збереження територіальної цілості держав, непорушності їх кордонів, невтручання у внутрішні справи один одного і т. д. Компромісне узгодження цих принципів не завжди є ефективним з точки зору безконфліктного розв’язання суперечок. А надання переваги тому чи іншому принципу з цієї сукупності не завжди є справедливим стосовно конкретних народів (взяти за приклад хоча б проблему Чечні). Тому світове співтовариство часто є нерішучим і з-поміж усіх підстав самовизначення націй на перший план ставить дві:

  • життєздатність майбутньої політичної одиниці (держави, автономії і т. д.);
  • її спроможність вирішувати свої проблеми неконфліктним способом.

Якщо ж ці здібності новоутворюваної держави ставляться під сумнів, то інші держави і міжнародні організації утримуються від втручання або й стають на бік сильного. Вони вважають, що сила гарантує стабільність, хоч насправді це не завжди так.

Отже, і наприкінці ХХ ст. проблема самовизначення націй, вперше сфор­му­льована більш як 200 років тому, залишається актуальною. Але ставлення до неї є неоднозначним. У зв’язку з труднощами, які супрводжують процес утво­рен­­ня незалежних національних держав, ентузіазм щодо ідеї само­­визначення дещо впав. Стабільні західні демократії займаютьпозицію здорового егоїзму, обе­рі­га­ючи свій мир і спокій, не бажаючи, щоб після розпаду останньої з імперій під назвою СРСР, черга підйшла до них. Адже і в цих країнах національні мен­шини не завжди бажаютьзадовільнятись своїм статусом і вимагають де авто­но­мії, а де і незалежності. Цікавим і новим є той факт, що навіть ті держави, які утворились як наслідок застосування принципу самовизначення, тепер, голосуючи в ООН, від­дають перевагу принципу збереження територіальної цілісності держав перед прин­ципом самовизначення націй.

Національна держава як модель, що стала протягом ХХ ст. світовим яви­щем, нормою, а не винятком, також не завжди зустрічається з розумінням. Її зви­нувачують у тому, що вона є не настільки сильною, як були, скажімо, імперії, і тому не завжди здатна тримати під своїм контролем національні пристрасті, особливо коли це стосується ворогуючих націїй; що її претензії на встановлення спрведливих етнічних кордонів не справдились, бо кордони всеодно йдуть вроз­різ з чиїмись інтересами і є несправедлавивми для інших народів; що сама поста­новка питання про національні держави в кінці ХХ ст. є запізнілою, бо сві­това ци­ві­лізація стоїть на порзі повної інтеграції не лише економік, але і політичних систем, а тому нації і національні держави вже стали анахронізмом; що врешті-решт утворення національних держав згідно принципу “одна культура – одна держава” перетворюється в безглузду нескінченність, тому що в принципі не можна створити стільки держав, скільки в світі є культур, що це тільки стимулює націоналізм і національний екстремізм.

Критика на адресу національної держави нерідко супроводжується ідеа­лі­за­цією імперій, і не лише в про-імперській, великодержавно-реваншистській пу­блі­цистиці (на зразок статті Едіка Лімонова “Імперський інстинкт”[30]), але й у працях респектабельних вчених Е. Геллнера, Р. Осборна та інших. Не  будемо дис­куту­вати по кожному з висунених аргументів. Скажемо лише, що сама історія вирішила питання про місце національних держав в організації людськго спів­життя. Їх утворення йшло паралельно з розширенням демократії і до них можемо застосувати той же самий вислів, який У. Черчіль застосував для оцінки демо­кра­тич­ної форми правління: так, національні держави мають багато вад, вони далекі від досконалості, але нічого кращого людствопоки що не придумало. Інтеграція успішно відбувається тільки на добровільній основі, тільки при умові великої вза­єм­ної поваги і тільки поміж націями, впевненими у тому, що їхньому існу­ван­ню як культурно-політичних індивідуальностей ніщо не загрожує. Перекро­юван­ня кордонів зовсім не є новацією, пов’язаною з прагненням створити націона­ль­ні держави. Воно існує відтоді, відколи мснують кордони поміж державами, і чи не всі війни виникали, передусім, з бажання “посунути” кордони, примножити володіння, “приструнити” сусідів. Принцип етнічності при визначенні кордонів держав якщо і не став стабілізуючим фактором, то принаймі стримуючі функції він виконує. І якою б не була ностальгія за часами імперій (завжди знайдуться люди, які надають перевагу чомусь великому й сильному), не можна ідеалізувати їх настільки, щоб забути, що саме імперські зазіхання, прагнення панувати над іншими народами, ділити володіння були причинами двох великих і страшних світових воєн ХХ ст. і незчисленної кількості воєн в попередні століття і тисячо­ліття. Отже, якщо національні держави й не змогли забезпечити стійкий мир, стабілізувати життя у світі, то імперії в цьому питанні зовсім не є для них аль­тер­нативою. Та й питання для політолога сьогодні стоїтьне так: бути чи не бути національним державам. Історія вже відповіла – бути. А от як зробити їх демо­кра­тичними, толерантними, як блокувати можливі вибухи ірраціональної енергії, що міститься в колективній національній підсвідомості, над цим ще варто подумати і вченим, і політикам.


[28] Див.: О. І. Бочковський. Вказана праця. с. 6.

[29] Див.: А. Киви. Власть либо сильна, либо терпит крах. // Известия. 27 сентября 1991 г.

[30] Див. газета “Русский порядок” 21 травня 1993 року.

Leave a comment